részletek...
A KIÉGÉS FOGALMA: Ha definiálni próbálnánk: NEM csupán KIMERÜLTSÉG! (A kimerült ember ki tudja pihenni magát) Ezzel szemben a KIÉGETTSÉG olyan állandósuló kimerültség, amelyet az érintettek a szokásos módon már nem tudnak megszüntetni. Nem csak egyén lehet kiégett. (közösségek, intézmények is kollektíve!) A szakirodalom Herbert Freudenberger munkája nyomán 1974 óta használja a kiégés fogalmát, aki szerint az egyén fizikai és lelki erőforrásának kiapadásáról van szó „ez a szindróma krónikus, emocionális megterhelések, stresszek nyomán fellépő fizikai, emocionális, mentális kimerülés állapota, amely a reménytelenség és inkompetencia érzésével, célok és ideálok elvesztésével jár, s melyet a saját személyre, munkára, illetve másokra vonatkozó negatív attitűdök jellemeznek.” - Ahogyan arról az előzőekben szóltunk a megterhelések, stresszek nyomán fizikai, érzelmi, mentális kimerülés lép fel, ami reménytelenséggel, a célok, törekvések elvesztésével jár. Csökken az önértékelés, a munka eredményessége, nő a mások iránti negatív beállítódás. Az érzelmi katasztrófához testi tünetek is társulnak: kimerültség, krónikus fáradtság, fejfájás, alvászavarok. Gyakori, hogy apróbb fertőzések is gyötrik az illetőt, s fekélyek, emésztési zavarok is kialakulhatnak. 5 tünetcsoportot lehet megkülönböztetni:
- Pszichés tünetek:
- emocionális tünetek: reménytelenség és tehetetlenség érzése
- az érzelmek kontrollálása felborult: agresszió, dühkitörések
- az intellektuális képességek zavarai: csökken a koncentrációs képesség és az emlékezőtehetség;
- Fiziológiai tünetek:
- állandósuló(testi) feszültségérzés, fejfájás
- a testi ellenállóképesség (immunitás) csökken;
- fiziológiai reakciók: pl. magas vérnyomás, szívritmuszavar;
- Magatartásbeli tünetek:
- gyakori, kontrollálatlan agresszió
- a teljesítőképesség, a szakmai érdeklődés csökken;
- csökken a kezdeményezőképesség, ”felső utasításra” várnak;
- Szociális magatartás:
- visszahúzódás, a kollegiális kooperatív kapcsolatok csökkenése
- a baráti kör elhanyagolása
- korábbi hobbyk (pl. sport) feladása
- Problematikus viselkedésformák:
- elhatalmasodó cinizmus, közömbösség, negatív beállítottság a kliensekkel szemben;
- a korábbi elkötelezettség elvesztése (dehumanizáció)
Társítható fogalom: SEGÍTŐ SZINDRÓMA Schmidbauer pár évvel később a „segítő szindróma” fogalmát írta le a „Der Hilfhose Helfer” című művében, miszerint a segítő – rejtett módon- saját ingatag pszichés egyensúlya helyreállítására törekszik a szociális segítésen keresztül, ami merev életformává alakul. A pályaválasztás és a hivatása alapvető motivációja az öngyógyítás. (Fekete, 1991) Schmidbauer (1977) nevéhez fűződik a helfer szindróma (kényszeres segítés) definiálása, mely elsősorban a segítő foglalkozásúak jellegzetes tünetcsoportja. Lényege, hogy a szakember saját ingatag pszichés állapotából fakadóan mások segítésében látja önmegvalósítását, „drogként” használja hivatását, a segített függőségének fenntartásában érdekelt, visszaél helyzetével, mindeközben a privát szférája, magánélete háttérbe szorul. A Helfer szindrómás segítő azért segít másokon, hogy saját érzéseit, szükségleteit ne kelljen tudatosítania, fél a spontán érzésektől, a segítéssel belső ürességét igyekszik kitölteni. Tagadja, hogy ő maga is segítségre szorul, kerüli az egyenrangú kapcsolatokat, rejtett agressziót tanúsít a segítséget nem igénylőkkel, illetve más segítőkkel szemben. Emberi kapcsolataiból hiányzik a kölcsönösség, magánéletében is előtérbe helyezi a segítő-segített kapcsolatokat. Saját vágyait csak indirekten kommunikálja, többnyire szemrehányások formájában. Külső megerősítésektől függ, ingadozó az önértékelése, mely oda vezethető vissza, hogy gyermekkorában szülei nem ismerték el (korai nárcisztikus sérülés). Típusai:
- A foglalkozás áldozata: segítőként viselkedik a magánéletben is, a szakmai identitása elsorvasztja a magánéletét, mely hosszú távon elviselhetetlen teherré válik, hacsak nincs jelen valamilyen spirituális indíttatás (pl. apácák, szerzetesek esetében).
- Hasítás esetén a munka és a magánélet éles különválasztása történik, a hivatásában határozott, felnőtt segítőből otthon sértett, gyenge kisgyermek válik.
- Perfekcionista: Szakmai ideáljait a magánéletében is igyekszik megvalósítani, nem bocsátja meg magának a kudarcot, állandó megfelelési kényszer gyötri, személyes sikertelenségei a hivatását is megkérdőjelezik.
- "Kalóz": Foglalkozását használja ki, hogy elszegényedett intim szféráját gazdagítsa, szakmai működése során szerez kapcsolatokat, a segítettből könnyen barát, szexuális partner válhat. (Viselkedés-függőség: kodependencia)
A helfer szindrómás segítő a segítettet önállóságának, autonómiájának visszaszerzésében gátolja, így a probléma megszüntetése helyett a probléma megszilárdítása áll érdekében. Gyakori az önsértő viselkedés, öngyilkosság, alkoholizmus, kábítószer fogyasztás. A kényszeres segítők esetében sokkal nagyobb a kiégés kockázata.